Follow by Email

24 Kasım 2014 Pazartesi

Eski Türkiye'den Şık Manzaralar İstanbul'da


Farkında mısınız ? Sistem bize Yeni yeni diye dayattıkça biz Eskiyi özlüyoruz. Yeni Türkiye öyle kolay kolay kabul edilecek gibi değil gibi görünüyor. Açılan sergiler, vizyona giren filmler, dinlediğimiz müziklere bakıyorum nostalji rüzgarı birde buna İstanbul'un kasvetli ve yağışlı havası eklendi mi mizansen tamamlanmış oluyor.
Benim için İstanbul'u  gezme vakti gelmiştir.Sadece güneşli havalarda sokağa çıkan kitle evinde artık Kasım- Aralık-Ocak-Şubat ayları kalabalıklardan uzak İstanbul'un hafta sonu tadını çıkarmak anlamına geliyor.  Müzeler, galeriler, sokak aralarında açılan kafeleri ile İstanbul'un en sevdiğim zamanları.
Cumartesi ve Pazar günü evde oturmak  yerine sokağa çıkar yağışlı hava bana vız gelir Londra'da olsam ne yapardık diyenlerdeniz buyrun alternatif gezi rotası hemde bol eski Türkiye manzaralı

İstiklal Caddesinde Yapı Kredi Kültür Merkezi' nde başlayan " İşte Benim Zeki Müren" sergisi ile güne başlayabilirsiniz.  Sergileme 1.2.3. katlarda. Tavsiyem 3.kata  çıkın ve alta doğru devam edin. Zeki Müren'in sahne kostümleri ve ona ait fotoğraflar dönemin dergileri gazetelerinde hakkında çıkan haberleri yüzünüzde her defasında bir tebessüm yaratacaktır. Ayrıca yakın Türkiye tarihine Zeki Müren'in penceresinden bakmak ayrı bir keyif.Rotamız devam ediyor. Galatasaray'dan aşağıya doğru devam ediyoruz.Hedefimiz İstanbul Modern'e gitmek ama bu sefer sadece  yeni açılan iki sergiyi görmek için biri Yüzyıllık Aşk sergisi bir diğeri de çok sevdiğim Şahin Kaygun Sergisini izlemek. Yüzyıllık aşk sergisinde Türk Sinemasının 100.yılı üzerine hazırlanmış belgesel niteliğinde.
Şahin Kaygun onun hakkında ne söylesek azdır. Tek kelimeyle görün.

Son rotamız Nostaljik İstanbul gezisine eşlik edecek isim Kezban Arca Batıbeki'nin Manzarasız Bir Oda Sergisi Galeri 74'te izlenebilir. Yakın Türkiye tarihine ışık tutan manzaraları bize sunan sanatçı belleğimizdeki Eski Türkiye'den örnekleri sunuyor. Yitip giden anılarımızı bize sanatçı tekrar hatırlatıyor kendi üslubuyla. 

Bütün gün dolaştınız  havada karardı bu  eski Türkiye'ye yakışır bir filme gidebilirsiniz.Çağan Irmak'ın Unutursam Fısılda filmiyle bence bu günün hakkını vermiş olup tam bir Nostalji Eski Türkiye Eski İstanbul gezinizi noktalamış olursunuz...


Notlarım 
*Kuyruklardan sıra beklemekten  nefret ederim ama Müze  gişesinde durum değişiyor. Bende ayrı bir mutluluk anlamına geliyor İstanbul Modern'de kuyruk beklemek istemiyorum diyorsanız Müze dostu olun ben daha önce sahip olduğum kartla  bu şekilde girdim. Üyelik 130 TL 1 yıl süreyle sınırsız giriş hakkı ve indirimlerden yararlanıp. Ön sergi izlemesi yapabilirsiniz. Detaylar 
İstanbulModernÜyelik
İstanbul Modern Giriş Ücreti 17 TL Pazartesi hariç 10-18:00- Perşembe ücretsiz 10:00-20:00
Yaklaşık iki sergiyi gezi süreniz 1 ile 2 saat arasıdır.

* Yapı  Kredi Kültür Merkezi Galatasaray İste Benim Zeki Müren sergisi giriş ücretsizdir. Pazar günü 13:00-18:00 diğer günler 10:00-18:00 arası açıktır.
Sergileme başarılı değil daha görsel malzeme olsaydı keşke diyorsunuz. Bunun dışında metinler sadece Türkçe oysa İstiklal Caddesindeki yabancıları düşününce  büyük eksik olduğunu görüyorsunuz. Aceleye geldiği hissi uyandırıyor.
Sergiyi maksimum 45 dakika sürede gezebilrisiniz.

* Kezban Arca Batıbeki'nin sergisinin detaylarını yazmadım gidin görün ama yok gidecek vakit diyorsanız http://ahmetrustem.blogspot.com.tr/2014/11/sergi-incelemeleri-no-30-kezban-arca.html Buradan  okuyabilirsiniz
Eğer şuan yeterli bir birikimim olsaydı asla kaçırmayacağım işleri var. Bence her bir sanat severin koleksiyonunda Kezban Arca Batıbeki olmalı.

* Çağan Irmak filmini Unutursam Fısılda'yı mutlaka sinemada seyredin. Unutursam Fısılda


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder